Кошик
252 відгуків
+380 (67) 574-11-01
RS Group company

Порівняння різних типів наконечників алюмомедных

Порівняння різних типів наконечників алюмомедных

Однією з основних проблем енергетики, що виникає при підключенні електричних з'єднань, є електрохімічний процес, що відбувається при тривалому взаємодії Cu і Al. Наприклад, при підключення кабелів з алюмінієвими жилами до електричних апаратів з мідними шинами. В процесі їх експлуатації виникає електрохімічна різниця потенціалів між металевими поверхнями (у Al цей потенціал становить -1.66 В, а у Cu + 0.337 В), інакше — гальванічна пара. З плином часу поверхні металів кородують, що може призвести до збільшення опору в контактній парі, нагріву і, можливо, до виходу з ладу електричного з'єднання.

Одним з рішень цієї проблеми є обробляння кінців алюмінієвого кабелю спеціальним алюмомедным наконечником.

 • На Українському ринку існує кілька видів таких наконечників, основною відмінністю яких є техно логія виготовлення мідної контактної частини:
 • мідна контактна частина наконечника виготовляється з мідного дроту марки М1 методом фрикційної дифузії (зварювання тертям). При цьому з'єднання міді і алюмінію відбувається на молекулярному рівні;
 • контактна частина алюмінієвого наконечника покривається тонким шаром мідного порошку методом газодинамічного напилення.

При першій технології виготовлення алюмомедного наконечника пруток міді приводиться в обертання з постійною швидкістю (1), а алюмінієвий пруток подається йому назустріч. В результаті сили тертя металеві деталі розігріваються до пластичного стану, утворюючи міцне зварне з'єднання (2).

Надалі знімається облой, що виник на місці зварного з'єднання міді і алюмінію. Формується хвостовик шляхом видавлювання спеціальним штампом отвори під кабельну жилу в алюмінієвої частини заготовки (3)(4).

Завершальні стадії включають в себе розплющування лопатки наконечника, формування перехідної зони «хвостовик-лопатка» (5), вирубку контуру лопатки з одночасною пробиванням отвори під контактний гвинт і маркуванням (6).

Інший метод отримання алюмомедных наконечників — газодинамічне напилення. Повітряний потік газу з сумішшю порошкової міді і керамічним порошком під тиском направляється на контактну частину алюмінієвого наконечника. Частинки міді, набрали в струмені газу величезну швидкість, при ударі про алюмінієву підкладку розм'якшуються і приварюються до неї, створюючи рівний шар нанесеного металу.

Порівняємо технічні характеристики наконечників, виготовлених двома принципово різними способами:

Міцність контактної частини. Фрикційна зварювання дозволяє отримати з'єднання металів на межмолекулярном рівні. У результаті виходить наконечник, перехідна алюмомедная частина якого по міцності не поступається цілісному алюмінієвому наконечника. У напыленной ж контактної частини при транспортуванні і інших механічних впливах відбувається руйнування тонкого шару мідного покриття. Присутність залишків абразиву в мідному шарі знижують електропровідні властивості порівняно з аналогічними властивостями пластини з чистої міді.

Експлуатаційні характеристики. Порівнюючи експлуатаційні характеристики, можна побачити ряд серйозних недоліків наконечників з напыленной мідної контактної частиною:

 • Транспортування і зберігання
  Товщина контактної частини становить не більше 20 мкм. Як правило, наконечники упаковуються по кілька штук в поліетиленові пакети і при транспортуванні можуть бути пошкоджені механічними ударами один про одного. Тривале зберігання таких наконечників не рекомендується, оскільки мідь, хоч і відноситься до досить стійким металам, все ж кородує в рік від 1 до 5 мкм. Присутність пористості в мідному шарі від 6 до 12% і висока шорсткість поверхні можуть призвести до швидкої корозії мідного шару під впливом зовнішніх факторів.
 • Рівномірність напиленого шару міді
  Технологічна особливість газодинамічного напилення полягає в тому, що шар міді наплавляється якісно в тому випадку, якщо струмінь газу з мідним порошком спрямована перпендикулярно до напилюваної поверхні. Якщо поверхня ідеально рівна, так і відбувається, але якщо присутні дефекти у вигляді виступів і задирок, то надзвуковий потік газу змітає з них мідь, не даючи наплавится. Таким чином, шар міді приховує задирки і нерівності тільки в тому випадку, якщо товщина шару вище них. Скрытые под слоем меди дефекты поверхности после зачистки окисного слоя проявляются в виде алюминиевых пятен.
 • Срок службы наконечников
  Контактная часть алюмомедного наконечника при обслуживании подлежит зачистке от окисного слоя. В этом случае, если алюминиевые пятна не вскрылись во время монтажа, то на 2-й или 3-й раз они, так или иначе, проявляются. Но, даже если предположить, что подобных недостатков поверхность наконечника не имеет, медная часть зачистится до алюминия за 3 или 4 раза. Это обстоятельство значительно снижает срок службы наконечника.
 • Корозія
  Якщо під час обслуговування для збереження мідного напилення не зачищати поверхню, то через кілька років основна частина мідного шару окислиться. Оксид міді не володіє електропровідністю міді, що може привести до передчасного виходу з ладу контактного з'єднання.

Порівняння показує, що найкращі результати показують алюмомедные наконечники отримані методом зварювання тертям. Саме такі наконечники виробляє RS Group Company .

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner